Jak zorganizować przeprowadzkę międzynarodową?

Żyjemy w dobie globalnej wioski. Przeprowadzki międzynarodowe nie stanowią dziś sytuacji wyjątkowych. Mało tego, przeprowadzka międzynarodowa niewiele się różni od przeprowadzki do innego mieszkania w tym samym mieście.

I nad jedną i nad drugą operacją trzeba się dobrze zastanowić. Stres, bałagan i zmęczenie nie muszą przeprowadzce towarzyszyć nieustannie, a właściwie, jeśli operacja zostanie zaplanowana z głową, to zdecydowanie da się uniknąć na pewno bałaganu, a dużym stopniu i zmęczenia. Stres w takiej sytuacji jest nieunikniony, ale można zminimalizować jego przyczyny.

Zatem, decyzja podjęta, przeprowadzasz się!

Przeprowadzkę możesz zorganizować sam, lub z pomocą firmy przeprowadzkowej. Musisz przemyśleć, co zabierasz ze sobą. Bierzesz meble czy raczej je zostawisz? Jeśli bierzesz, to jakie i ile ich będzie. Dobrze też, byś w przeliczeniu na kartony znał ilość zabieranych do innego kraju płyt i książek. Wiadomo, że trudno to oszacować, ale jeżeli zdecydujesz się na współpracę z profesjonalną firmą, to wówczas otrzymasz pomoc już podczas pakowania. Firmy udostępniają również kartony do pakowania, a także pudełka do pakowania wielokrotnego użytku. Szacunkowo można uznać, że do spakowania przeciętnego, dwupokojowego mieszkania potrzeba od 20 do 25 kartonów o wymiarach 55cmx35cmx35cm. Takie szacunki są przydatne przy wycenia przeprowadzki. Pamiętaj, że nie musisz zabierać ze sobą wszystkiego. Przeprowadzka to okazja do zrobienia porządku w swoich rzeczach. To dobry pretekst, by pozbyć się starych ubrań, kłopotliwych prezentów czy pamiątek, ale też stert nieaktualnych dokumentów, zalegających od lat w segregatorach.

Dlaczego myśleć nad ilością rzeczy do zabrania?

Takie szacunkowe ilości potrzebne są nie tylko do ustalenia kosztów wynajmu firmy, ale też do uzgodnienia ilości ludzi, którzy muszą przy przeprowadzce pracować, a także przy doborze gabarytów samochodu, jaki firma przeznaczy do obsługi naszej przeprowadzki. Aby uniknąć dodatkowego stresu czy kosztów, lepiej unikać nerwowej atmosfery, pracować na spokojnie. Pakuj się metodycznie, na koniec zostawiając to, co będzie ci do samego końca potrzebne – bieliznę, ręczniki. Kartony pakuj z umiarem, zbyt ciężkie mogą ulec zniszczeniu w czasie transportu lub przenoszenia. Pamiętaj o tym zwłaszcza, gdy będziesz pakować książki czy płyty. Szkło, porcelanę czy naczynia zabezpiecz folią bąbelkową, a karton opisz dodatkowo. Napis „uwaga szkło” lub „delikatne” na pewno spowoduje, że pracownicy firmy zajmującej się twoją przeprowadzką zwrócą na niego baczniejszą uwagę, układając go ostrożnie na szczycie wszystkich pozostałych kartonów. Dla roślin firmy przewozowe mają kartony oznaczone w specjalny sposób, w tych kartonach znajdują się otwory, dzięki którym rośliny mają stałą cyrkulację powietrza.

Oznaczenia na kartonach powodują, że względem stosunkowo lekkich właściwie pustych wewnątrz kartonów z roślinami również stosuje się zaostrzone środki ostrożności.

Nie możesz zapomnieć o zabezpieczeniu mebli. Dokładnie zamknąć i zabezpieczyć szuflady, usunąć i zabezpieczyć półki i inne ruchome elementy. O wszelkich niestandardowych gabarytach powinieneś poinformować firmę, która będzie meble przewoziła. Do niestandardowych możesz zaliczyć pianino lub fortepian, ogromne lustro czy zabytkowy kredens. Pamiętaj, aby ze sprzętów AGD wyjąć ruchome elementy, takiej jak półki, kratki, szuflady. Lodówka i zamrażarka muszą być rozmrożone. Sprzęt można dodatkowo zabezpieczyć folią bąbelkową. Biorąc pod uwagę odległości, jakie muszą pokonać twoje rzeczy w drodze do nowego miejsca, pamiętaj, żeby je naprawdę dobrze zabezpieczyć na czas transportu. Im więcej elementów ochronnych, tym dla nich lepiej.

Pamiętaj, że komunikacja jest konieczna, musisz firmie dostarczyć dokładną listę rzeczy do przewiezienia, ustalić szczegóły załadunku i rozładunku.

Zwróć uwagę, na to, jakie przedmioty będziesz przewoził. Jeśli do transportu wybrałeś firmę, która ma doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach, może warto się skonsultować z jej przedstawicielem w zakresie przedmiotów, które mogą zwrócić uwag ę służb celnych. Wówczas zawczasu można otrzymać pozwolenie na przewóz określonego przedmiotu.

Jak wybrać odpowiednią firmę?

Najczęściej wybiera się firmy polecane przez znajomych, często też zbiera się oferty z różnych firm i porównuje je ze sobą. Pamiętaj, że przewoźnik musi mieć wykupione OC w transporcie, jeśli wyprowadzasz się za granicę, to ubezpieczenie OC musi obejmować ruch międzynarodowy, musi też posiadać licencję na prowadzenie działalności transportowej. Ochrona OC obejmuje odpowiedzialność za utratę lub uszkodzenie powierzonych towarów, zaistniałe z winy przewoźnika. Ma to ogromne znaczenie dla twojego bezpieczeństwa, a właściwie, dla bezpieczeństwa twojego dobytku. Dobrze, jeśli firma posiada ubezpieczenie OC prowadzonej działalności oraz ubezpieczenia na wypadek kradzieży. Wybierając odpowiednią firmę, zwróć uwagę, czy proponuje ona swoim klientom pomoc w pakowaniu i załadunku. Przy wycenach ważna jest wielkość ładunku, terminy, adresy, ilość osób a nawet lokalizacja i umiejscowienie docelowych adresów.

Wszystko spakowane i zabezpieczone. Samodzielnie lub przy pomocy ludzi z firmy zajmującej się przeprowadzkami. A zatem – w drogę, ku nowym wyzwaniom!