Jak przeprowadzka do ciepłego kraju, to tylko na Teneryfę

Za każdym chodzi zmiana. Dobra zmiana. Taka zmiana, po której życie staje się może nie łatwiejsze, ale na pewno przyjemniejsze. Taką zmianą może okazać się przeprowadzka na Teneryfę, czyli wyspę archipelagu wysp Kanaryjskich, miejsce westchnień wielu turystów, którzy wyjechali z niej oczarowani i zafascynowani miejscem, do którego chce się wracać.

Teneryfa to część Hiszpanii, odległa od jej brzegów o 110o kilometrów, posiadająca porty morskie, dwa lotniska i nawet autostradę. Pochodzenia wulkanicznego, o dwóch strefach klimatycznych, północnej chłodniejszej, bogatej w roślinność tropikalną, z malowniczymi klifami i urwiskami spadającymi prosto do Oceanu Atlantyckiego oraz południowej, cieplejszej, z kolorowymi plażami. Lato trwa tu przez cały rok, a niezliczoność kamienistych wąwozów, dolin, plaż, jaskiń, ogrodów, parków, małych miasteczek o ciekawej architekturze pozwala spędzać na niej czas w sposób bardzo aktywny. Nie ma problemu z wynajęciem samochodu na czas pobytu turystycznego, ze znalezieniem hotelu odpowiedniego dla naszej kieszeni. Są turyści, którzy zwiedzają Teneryfę kamperem, dzięki połączeniom promowym z Hiszpanią. Co ciekawe, na wyspie obowiązuje strefa Euro oraz układ z Schengen, a to dlatego, że jest to przecież europejska Hiszpania. Plaże Teneryfy są różnokolorowe, jest ich ponad 140. Idealne dla amatorów nurkowania, surfingu i katesurfingu. Inną atrakcją są klify, które w miejscowości Los Gigantes osiągają do 800 metrów pionowej skały zatopionej w Oceanie. Wszędobylskie knajpki z lokalnym jedzeniem urozmaicają pobyt, tak samo jak bajecznie kolorowy karnawał na Teneryfie, przypadający w okresie świąt Wielkanocnych. Można tu również dostać się na najwyższy szczyt Hiszpanii Teide, mierzący ponad 3700 metrów nad poziom morza. Znajdziemy tu parki krajobrazowe oraz inne atrakcje, które mają uatrakcyjnić pobyt na wyspie.

Okazuje się, że Teneryfa może wywrzeć tak wielkie wrażenie na naszych rodakach, że kolejnym ich życiowym krokiem staje się przeprowadzka na stałe na tę magiczną wyspę. Najczęściej zaczyna się od nauki hiszpańskiego, który jest językiem urzędowym. Do tego dochodzą poszukiwania odpowiedniej nieruchomości. Lokalne strony internetowe, prasa lokalna i miejscowi agenci biur nieruchomości mają wiele ofert w przystępnych nawet dla Polaka cenach. Okazuje się, że nasi rodacy bez żadnych ograniczeń mogą na Teneryfie kupić lub sprzedać dom czy mieszkanie. Prawo lokalne wymaga od nich jedynie numeru identyfikacji obcokrajowca ( N.I.E.), konta w banku oraz ważnego paszportu. Ceny nieruchomości w porównaniu do cen warszawskich są zdecydowanie niższe. Można również zdecydować się na wynajem lokalu. Koszt utrzymania nieruchomości na Teneryfie nie jest wysoki, a opłaty za wynajem zależą od standardów mieszkania. Faktem jest, że mieszkania pod wynajem są raczej skromnie umeblowane, co nam, Polakom nieco przeszkadza. Ale umiemy się przecież zorganizować, nawet z przeprowadzką.