Kierunek – Anglia!

Pomyślałem, że skoro poruszamy się w temacie przeprowadzek międzynarodowych, to właściwie najczęściej w ostatnich latach obieranym kierunkiem jest Anglia, a ludzie przeprowadzają się z Anglii i do Anglii, czasem potrzebując pomocy bu wyjechać bądź wrócić z emigracji.

Wielu Polaków, którzy kilka lat temu wyemigrowali do Anglii, marzy o powrocie do kraju. Tak jak w przysłowiu, które mówi, że wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma, Polska jawi się jako kraj bliski sercu, rodzinny, pełen rodziny i przyjaciół. W Anglii człowiek też już zaaklimatyzowany, dogaduje się Anglikami, praca dobrze płatna, z pensji spokojnie można trochę grosza oszczędzić, ludzie bardziej wyluzowani i spokojni, mniej zestresowani jutrem i tym, jak przetrwać do następnej pensji. I pomimo że żyje się trochę lżej, to w sercu zawsze pojawia się tęsknota za krajem, za bliskimi. Często, zwłaszcza w przypadku, gdy człowiek wyjechał tylko na jakiś czas, na kilka miesięcy, na rok, góra dwa lub trzy, proces asymilacji w nowym miejscu jest bardziej skomplikowany, bo napotyka wewnętrzny sprzeciw emigranta: „ po co, jak ja tu tylko na chwilę?”, „tylko oszczędzę trochę i wracam”. Często jednak pobyt, który miał trwać maksymalnie dwa trzy lata, niepostrzeżenie zamienia się w pobyt dziesięcioletni.

Właściwie, przeprowadzka po długim czasie, niezależnie od tego, czy do Polski czy do Anglii, to odważna decyzja, której skutkiem jest nowy początek. Niezależnie, w którym kraju. Musisz nawiązać nowe kontakty, znaleźć zatrudnienie, mieszkanie, twoje dzieci szkołę i rówieśników. Musisz być pewny decyzji, które podejmujesz. Powinieneś ją przedyskutować z bliskimi, nie tylko z partnerem, ale też z dziećmi. Dla nich to również poważna zmiana w życiu.

Zanim zdecydujesz się opuścić gościnnej Anglii brzeg, zastanów się dlaczego chcesz wracać, odpowiedz sobie na to pytanie szczerze. Fora są pełne rodaków, którzy wrócili i dziś żałują tej decyzji, zwłaszcza, gdy spalili za sobą wszystkie mosty i nie bardzo mają z kolei do czego wracać w Anglii. Zastanów się, dlaczego wyjechałeś i czy przypadkiem nie idealizujesz rodzinnego kraju. Posłuchaj, co mają do powiedzenia o sytuacji w kraju ci, którzy tu zostali, czy są zadowoleni ze swojego życia? Zastanów się, jak twoje życie będzie wyglądało po powrocie. Przecież tak naprawdę zaczniesz to życie od zera. Twój świat mocno się zmieni, znowu będziesz się musiał aklimatyzować, a wyidealizowana wizja szybko może się rozwiać na niekorzyść kraju nad Wisłą. Możesz tu napotkać na problem ze znalezieniem pracy czy wysokością zarobków.

Chyba najmniejszym, przy zderzeniu z polską rzeczywistością, problemem jest przewóz rzeczy zgromadzonych w dotychczasowym życiu. Jakkolwiek przeprowadzka do innego kraju to poważna rzecz, a nasze drobiazgi stanowią nasz dobytek i z pewnością mogą ułatwić życie. A w następnym wpisie będzie o tym, jakie papiery trzeba wypełnić, przeprowadzając się do Anglii.